Türkiye’de Lisanslı Telekom operatörlerince tahsis edilen, coğrafi lokasyonlara göre tahsis edilen 83 Adet (K. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil) alan kodu mevcuttur. İstanbul istinası dışında, her il için yalnız bir adet özel alan kodu (Ankara 0312, İzmir 0232, vb.) vardır.

Geçtiğimiz yıllarda da, coğrafi bölge bağımsız diye nitelendirebileceğimiz, 0850 Numara Tahsisi başlamıştır. Bu 0850 alan koduna sahip numaralar daha çok; birden fazla ilde şubesi olan, tüm Türkiye’ye internet üzerinden ürün ve/veya hizmet satışı gerçekleştiren, kurumsal firmalar ya da çağrı merkezleri tarafından tercih edilmektedir.

Günümüzde hala son kullanıcılar tarafından pek bilinmeyen bu 0850 Numaralar, yer yer kullanıcıda spam ya da benzeri bir izlenim bırakmaktadır. Fakat düşünülenin aksine büyük kurumsal firmalar, finans kuruluşları, havayolu şirketleri tarafından tercih edilir olmuştur. Arka tarafta kurulan bir Santral Anons / Santral Seslendirme ile birlikte, kullanıcılar doğrudan istedikleri departmana ya da kişiye aktarılabiliyor. Bu Sanal Santral ya da bir diğer adıyla Bulut Santral Teknolojileri ile – genellikle Voip üzerinden – çok daha düşük maliyetler ve çok daha verimli çalışmalar yapılabilmektedir.

voipnedir

Voip Nedir?

Voice over IP olarak tanımlanan ve sağlanan ses trafiğinin bakır kablo üzerinden değil de IP üzerinden akmasıdır. Bu bazen mobil bir cihaza kurulabilir (Mobil Santral), bazen bir İp Telefon içine programlanabilir, bazen de bilgisayara kurulan bir Softphone programı üzerinden çalışabilir.

Telefon Santralleri ile firmalar;

  • Daha az iş gücü ile, daha az telefon konuşması yapmakta
  • Ses kayıtlarını her daim tutabilmekte
  • Ofis dışındayken dahi her şeyi kontrol altında tutabilmekte
  • Özel günler, bayramlar ya da mesai saatleri dışında istedikleri Santral Anons / Santral Seslendirme ile kullanıcılarını bilgilendirebilmekte
  • Kullanılan Santral Anonsu ile kullanıcılarına daha hızlı ve kaliteli bir hizmet verebilmekte
  • Daha kurumsal bir imaj ile kullanıcılarına daha güvenilir bir intiba bırakmaktadırlar.

 

iptelefon

İp Telefon Nedir?

İp telefon, Telefon Santralleri kullanan kurumsal firmaların kullandığı, ses trafiğinin İp üzerinden geçtiği, programlanabilir yeni nesil telefonlardır. Kablolu / Wireless ya da Görüntülü ip telefon modelleri mevcuttur. İhtiyaca göre, içerideki dahili numaralara göre – içerideki telefon santral senaryosuna göre – talep edilen adetlerde ip telefon programlanır ve modem üzerinden gelen bir kabloyla telefon görüşmesi sağlanır. İp Telefon Fiyatları; marka, model ve özelliklerine göre farklılıklar göstermekle beraber, ortalama özelliklere sahip bir ip telefonun satış fiyatı yaklaşık 150TL + KDV civarlarındadır.

Santral Çeşitleri (Sanal Santral / Bulut Santral ya da IP Santral) arasından bir tercih yapılması gerekirse, sanal tarafta, yani bulutta konuşlanılan daha çok rağbet görmektedir. Bunun temel sebeplerinin bazıları;

  • Verilerinizin – ses kayıtları, santral anonsu, vb.  yüksek güvenliğe sahip data merkezlerinde tutulması, hiçbir veri kaybı söz konusu olmamasıdır.
  • İklimlendirme şartlarından dolayı ofisinizde barındırılan bir sunucuya göre ısınma, zorlanma gibi sorunlar çok çok düşük ihtimallerde yaşanmaktadır.
  • Kullanılan internet, bant genişiği ya da disk kapasitelerinin ofisinizde kullanılan bir santrale göre daha yüksek olması
  • Alanlarında uzman ekipler tarafından 7/24 kontrol ve teknik destek sağlanmasıdır.

 

Sizde eğer firmanız için daha kurumsal çözümlere, yeni teknolojilere açıksanız Telefon Santral Fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.