toplusms2

SMS Paketleri

3 GSM Operatörü ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Sabit Telefon Hizmeti (STH) lisansına sahip firmalardan alabileceğiniz Toplu SMS hizmetinin veriliş şeklidir. Kullanıcılarınızla gerek reklam gerekse bilgilendirme amaçlı SMS yoluyla iletişim kurmak isterseniz, lisans sahibi bir Telekom operatöründen SMS Paketleri satın almak durumundasınız. (Ör: Vodafone SMS Paketleri, Turkcell SMS Paketleri, Avea SMS Paketleri, vb.)

Turkcell, Vodafone SMS Paketlerini kurumsal firmalara pazarlamaları için çözüm ortaklarıyla işbirliği yapmaktadır. Bu firmalar lisans sahibi firmalar olmadıklarından, kurumsal firmalara kesilen faturaları lisanslı Telekom operatörlerine kestirirler.

Genelde kurumsal firmaların ihtiyaçlarına yönelik bu SMS Paketleri; 1000 SMS, 5000 SMS, 10000 SMS gibi düzenlenmektedir. Alımlarda ki adetler arttıkça birim fiyatta belli oranda düşer.

Toplu SMS Göndermek için Hangi Operatör ile Çalışılmalı?

Burada bilinmesi gereken ayrıntı, toplu mesaj veya toplu SMS yollamak isteyen bir kurumsal firma için onlarca Telekom operatörü arasında seçim yapmasını kolaylaştıracak bazı parametreler vardır. Bunların başında sektörel deneyim ve bilinilirlik gelir. Telekomünikasyonda köklü firmalar altyapısal sorunları çok nadir yaşar (dini bayramlar, ulusal bayramlar, kandiller, vb.), fakat sektörde yeni ve agresif fiyat politikalarıyla ilerleyen bazı firmalar günlük taahhüt edilen, iletebilecekleri SMS adedini iletemeyip piyasada kötü bir intiba bırakmaktadır. Kullanıcıya olması gerekenden daha geç ulaşan Toplu SMS gönderimleri, reklamımızın ilgisini çekmesini umduğumuz kullanıcıların bize taraf almasını sağlar.

Toplu mail gönderimlerinde ki senaryo Toplu mesaj gönderimlerinde ki gibi değildir. Toplu mail gönderme daha uzun zaman alan bir süreçtir ve Toplu SMS gibi anlık iletilmediği için zaman mevhumu bir dezavantaj sağlamayacaktır.

Toplu SMS Gönderme Programı

Bazı Telekom operatörleri firmalara kendilerine özel yazılımlar sunsalar da, ekseriyetle toplu mesaj gönderme ve toplu mail gönderme konusunda daha önce yazılmış yurtdışı yazılımlar Türkçeleştirilip kullanılmaktadır.

SMS paketlerinizi satın almadan önce, yetkili Telekom operatörünüze SMS gönderme panelini görmek istediğinizi ve bedava SMS göndererek test etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Genellikle sistemleri ücretsiz SMS gönderme yoluyla test edersiniz. SMS gönderme programı ya da SMS gönderme panelinin ne kadar kullanışlı olup olmadığını, ihtiyaçlarınızı ne ölçüde karşıladığını bedava SMS atarak daha iyi anlarsınız.

Ücretlendirme

Kullanıcılarınıza Toplu SMS yollamak için öncelikle (faturalı bir çalışma modeliniz yoksa) bir SMS Paketi satın almanız gerekir. Bu SMS paketleri her firma için farklılık gösterecektir. Burada bilinmesi gereken, altyapısı kuvvetli olmayan bir Telekom operatöründen alınan ucuz SMS sizinle mesaj gönderdiğiniz müşterileriniz arasında ki bağları zedeleyebilir. (Ör; mesajların geç iletilmesi, mesajların eksik iletilmesi, bazı karakterlerde sorun yaşanması, iletilmediği halde size iletildi diye raporlanması, vb.) Aylık tüketim miktarlarınız milyon adetleri bulmayan bir kurumsal firma iseniz, alacağınız toplu SMS paketlerinde fiyat sizin için öncelik olmalıdır.

Amiyane tabirle, 50-100 TL kar edeyim derken, arka tarafta zararınıza sonuçlanacak bir ticaret yapıyor olursunuz. Her ne kadar görüştüğünüz bazı Telekom operatörleri büyük ve köklü olduklarını iddia etseler de, toplu mesaj göndermenin belirlenmiş bir standart maliyeti mevcuttur ve bedava SMS gönderebilmek söz konusu dahi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.