toplu sms

Toplu SMS Nedir?

Toplu SMS, kurumsal firmaların kullanıcılarına reklam, promosyon ve ya bilgilendirme amaçlı, kendi firma başlıklarıyla gönderilen  SMS’lerdir.  Kurumsal Toplu SMS ya da Başlıklı SMS olarak da bilinir. Firmalar zaman içerisinde topladıkları kullanıcı datalarına (kullanıcının izni alınmak şartı ile) günlük, haftalık ya da aylık bültenlerini genelde web tabanlı çalışan bir toplu SMS gönderme programı üzerinden gönderir. Daha önce izinleri alınmış numara bloğunuzu programa kopyalayarak, mesaj metninizle beraber toplu SMS yolla demeniz gerekmektedir. Sistem o an kapalı ya da çekmeyen telefonlara belirli periyotlarda tekrar SMS iletmeye çalışır. Bu süre siz değiştirmediğiniz sürece 48 saat olarak alınır. Bağımsız kuruluşlarca yapılan istatistiklere göre; kullanıcıya çalışma saatleri arasında ve ölçülü periyotlarda toplu mesaj gönderme, firmaların cirolarını ciddi oranda arttırmaktadır.

 

Toplu SMS Firmaları

Toplu SMS göndermeye yetkin firmalar; GSM Operatörleri (Turkcell SMS, Vodafone SMS, Avea SMS) ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen Sabit Telefon Hizmeti lisansına sahip Telekom firmalarıdır. Kullanıcılarına/Müşterilerine mesaj yoluyla ulaşmak isteyen firmalar, Telekom operatörlerinden SMS paketleri (Vodafone SMS paketleri, Turkcell SMS paketleri, Avea SMS paketleri, vb.) satın alır. Toplu mesaj gönderimi için çalışılan firmanın lisans sahibi bir Telekom operatörü olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca alınan SMS paketlerinin her yöne, yani 3 GSM operatörüne olmasına dikkat edilmeli, örnek olarak Turkcell her yöne SMS gibi.

Toplu SMS

 

Alternatif Reklam Mecraları

Toplu mesaj gibi toplu mail de firmalar tarafından kullanıcılarına ulaşmakta rağbet görmektedir. Toplu mail gönderme her ne kadar toplu SMS kadar hızlı iletilip, okunma oranına sahip olmasa da, maliyetlerinin daha düşük olması firmalara cazip gelmektedir. Mail gönderme de SMS gönderme gibi  web tabanlı ya da masaüstü mail gönderme programları aracılığıyla yapılmaktadır. Kullanıcılardan toplanan (yine izinleri alınmış şekilde) mail adresleri programa kopyalanıp, hazırladığımız mail şablonunu da yükleyerek mail gönder demeniz yeterlidir.

 

Ücretsiz Yurtdışı ya da Yurtiçi Yazılımlar

Bedava SMS gönderme üzerine diğer sistemlere izinsiz girip bedava SMS gönderen yazılımlar mevcuttur. Fakat gönderilen bu ücretsiz SMS, her zaman istenilen gibi bir sonuç vermez, yani stabil çalıştığı söylenemez. Daha çok küçük işletmeler tarafından tercih edilen ücretsiz SMS gönderme, kullanıcıda iyi bir intiba oluşturmamaktadır. Telefonda görülen SMS başlığı ismi bazen farklı GSM numaraları, bazen de yurtdışı numaraları olarak görünür.

Kullanıcılarınıza ya da müşterilerinize ulaşmak için toplu mesaj ya da toplu mail göndererek kampanyalarınızdan haberdar etmek, ürünlerinizi rakiplerinizin ürünlerine göre ön plana çıkarmak isterken, bedava SMS gönderdiğini iddia eden firmalara itimat ederek nam ve para kaybetmeyin. Sektörde bilinen, köklü Telekom firmalarıyla uzun soluklu bir işbirliği ile daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

 

Gün içerisinde, çalışma saatleri diliminde ve içerik olarak kullanıcıyı rahatsız etmeyecek toplu SMS gönderme, firmanızı düşündüğünüzden de iyi yerlere taşıyacaktır.

Etkili kullanıldığı takdirde, dünyanın en hızlı ve sonuç odaklı reklam mecrası olarak kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.