Son dönemde hayatın birçok alanında karşılaştığımız 444’lü numaralar yerini 0850’li numaralara bıraktı. Peki tercih neden artık 444 değil de 0850 diye soracak olursak bunun birçok nedeni var.

İlk olarak 0850’li numaraların nomadic yani göçebe olması en önemli tercih nedenlerinden biri olabilir. Adından da anlaşılacağı gibi göçebe bir hayatınız varsa, yani bir şehirden bir şehire veya bir lokasyondan herhangi bir lokasyona gitme durumunuz varsa sabit hattınızın transferi için başvuru yapmanıza gerek yok. Daha açıklayıcı olursak, sabit hattınızı gittiğiniz her yere kendinizle taşıyabilirsiniz. Çünkü numaranız belirli bir adrese bağlı değil. VoIP ve telekomünikasyon dünyasında bu tip numaralar NonGeopraphic numaralar olarak bilinir.

İkinci olarak, 0850’li numaraların en az 444’lü hatlar kadar güvenli olması tercih nedenimiz olabilir. Küçük ve büyük olması önemli olmayan tüm işletmelerin bizlere sunmuş olduğu numaraların hepsi devlete aittir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından numaralar operatöre dağıtılır. Operatörler ise bu numaraları akreditasyonlar çerçevesinde abonelerine tahsis eder. Bununla birlikte, T-fon Telekom Ulaştırma Bakanlığı’na BTK’dan lisanslı bir Sabit Telekom Hizmeti (STH) veren bir operatördür.

Bir diğeri, 0850’li numaraların maliyeti 444’lü numaralara göre daha düşüktür. 444’lü numaralar analog hat üzerinden hizmet vermekte olup altında tanımlı olduğu hat sayısı kadar eş zamanlı olarak çağrı alınabilir; tanımlı olduğu hat sayısından fazla olan aramalarda ise meşgul çalar. Ek olarak tanımlı olan her bir numara için ayrı ayrı ücret ödenir. 0850’li numaralar ise ip tabanlıdır ve tek bir numara üzerinden sınırsız çağrı alabildikleri gibi asla meşgul çalmazlar. Ayrıca 0850’li numaraya sahip olmak 444’lü numaraya göre çok daha düşük maliyetlidir.

Sonuç olarak 0850’li numaranın 444’lü numaraya göre daha avantajlı olduğu söylenebilir. Siz de 0850’li numaraya sahip olmak istiyorsanız bizi hemen arayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.