sanalsantral2

Sürekli değişen ve gelişen Telekom teknolojilerinin son trendlerinden; sanal santral ya da ip santral sistemlerinde kullanılan sesli yanıt sistemlerinde ki – IVR (Interactive Voice Response)  anonslardır.

Kurumsal firmalar bu santral seslendirmelerini arayan kullanıcılara daha iyi bir hizmet verebilmek adına, arayan kişinin görüşmek istediği departmana doğrudan bağlanabilmesi için kullanırlar. Santral içinde çalışan karşılama robotu, arayan kişiyi rakamları tuşlatarak ilgili departmana yönlendirir. Bu yönlendirmeler şirket yapısına göre bazen bir ip telefona bazen de bir softphone’a (PC veya mobil cihaz içinde kurulu) olur. Santral anonsunu dinleyen kişi bağlanmak istediği kişi ya da departmanının dahili numarasını bildiği takdirde direk tuşlar veya dinleyerek kaçı tuşlaması gerektiği öğrenir.

***Santral seslendirme için standart şablonlar kullanılmaktadır. Organizasyon yapısı ve büyüklüğüne göre santral anonsu değişiklik gösterir.

sanalsantralblog1

Sanal Santral ve Numara Tahsis / Taşıma

Geleneksel santrallerden farklı olarak bu sistemler, şirket içinde ( ip santral) ya da farklı bir lokasyonda (sanal santral) barındırılır. İçeride ya da dışarıda bulunan bu sunucuların içinde gelen-giden ses kayıtları tutulur. Ip santral için şirket içi bir telefon santrali kurulumu gerekir.

Sanal Santral, genellikle Voip (Voice Over IP) hizmeti aldığınız firma tarafından verilen hizmettir. Hizmeti aldığınız Telekom operatörü kendilerine ait sunucularda; size ait dahili bilgilerini, görüşme kayıtlarını, karşılama mesajlarını, bırakılan sesli mesajları, faksları, vb. barındırırlar. Aynı zamanda bulut santral olarak da adlandırılır.

Santral servisinizi sanal santral (bulut santral) olarak almanızda fayda vardır, çünkü şirket içi barındırılan sunucularda herhangi bir elektrik kesintisi ya da voltaj değişikliği için bir güç kaynağı kullanmanız gerekir, aksi taktirde sisteminiz duracaktır. Bunun yanında sunucunuzun 24 çalışabilmesi için, yine şirket içi (ip santral) kullanımlarında iklimlendirme yani belirli bir süre sonra aşırı ısınan sunucularınız için soğutma sistemi olmalıdır. Santral sistemlerinden ip santrali tercih eden firmalar genellikle bilgi güvenliği nedeniyle, şirket içi bilgilerin şirket içinde saklanmasının daha doğru olduğuna inanırlar. Bilgi güvenliğini gizliliğinin üst düzeyde olmadığı senaryolarda ve kuruluşlarda sanal santral daha fazla rağbet görmektedir.

Bu Voip Santral hizmetinde bir telefon numaranız hali hazırda var ise çalışılan Telekom operatörüne taşınmalı ya da yeni bir numara tahsisi yapılmalıdır. Bu numaralar bölgesel olabildiği gibi (0212, 0216, 0312, 0232 Hatlar), coğrafi bölge bağımsızda (0850 Numara) olabilir.

***Santral çeşitleri arasından firmanıza uygun olan santral servisinizi seçtikten sonra, numara taşıma ya da tahsis işlemi yapılır, santral anons senaryosu belirlenir ve sunucularda size özel bir hesap oluşturulur. Belirlenen senaryo gereği dahililer sisteme tanımlanır, istenilen santral seslendirmeleri – farklı saat dilimleri için farklı santral anonsları olabilir – yüklenir.

Sizde kablo kalabalığı ve sabit telefon ücretleri olmadan, evinizden/ofisinizden yönetebileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir sistem sahibi olmak istiyorsanız; telefon santralleri ile ilgili fiyatlandırmalarla (santral seslendirme fiyatları, santral fiyatları, ip telefon fiyatları, voip fiyatları) ya da santral servisleri ile ilgili daha detaylı bilgi için iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.