Mevcutta bulunan sabit hat numaranızı Tfon Telekom’a  taşıyarak sanallaştırılmış numaraların tüm ayrıcalıklarından faydalanabilir ve sanal santral kullanabilir ve pbx gibi çalışan bir numaraya ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.
Üstelik Tfon Telekom ‘da her hat için sabit ücret uygulaması yok. Siz sadece gerekli belgeleri haırlayın taşıma işlemlerinin tüm süreçlerini biz takip ederek size sanal iletişimin kapılarını açalım.

 

Detaylı Bilgi ve Teklif almak için Lütfen 0216 299 0 444 numaralı telefonumuzu arayınız.

BTK Numara taşıma ile ilgili sıkça sorulan sorular bölümü aşağıda listelenmiştir.

 

 

Numara Taşınabilirliğine İlişkin Bilmeniz Gerekenler

Numaramı taşımak istiyorum. Nereye başvuracağım ?

Sadece geçmek istediğiniz operatöre başvurmanız yeterlidir. Geçmek istediğiniz operatör sizin adınıza işlemleri yürütecektir.

Numara taşıma başvurusundan önce, son görüşmelerime ait borcumu kapatmak için mevcut operatörüme gitmem gerekmiyor mu ?

Hayır. Son tahakkuk dönemine ait faturayı eski operatörünüz size gönderecektir. Faturayı aldığınızda ödeme yapabilirsiniz.

Başvuruda benden hangi bilgiler istenecek ?

Bireysel abone iseniz;

–  T.C. Kimlik numaranızın ve geçerli bir kimliğin yanınızda bulunduğundan emin olun.
–  Eğer, ad veya soyadınız herhangi bir nedenle değişmişse buna ilişkin kanıtlayıcı belge getirmeniz gerekiyor.
Başvuru formunda;
–  Taşımak istediğiniz telefon numarası,
–  T.C. Kimlik No,
–  Ad, Soyad,
–  Baba Adı,
–  Doğum Yılı
bilgilerinizi mutlaka doldurmanız istenecek.
Kurumsal abonelerden ise;

–  Ticari Unvanı ve
–  Vergi Numarası bilgisi istenecektir.
Sizin adınıza bir başkası başvuru yapacaksa, başvuru yapacak kişi adına düzenlenmiş noter onaylı vekaletname gereklidir.

Başvuru sırasında ne tür işlemler yapılacak ?

– Başvuruda size verilen başvuru formunu doldurup imzalayacaksınız. Formda  tercih ettiğiniz numara taşıma zaman aralığını da işaretleyeceksiniz.
– Numara taşıma işleminin yapıldığı tarihinden geçerli olacak şekilde geçmek istediğiniz operatörle abonelik sözleşmesi imzalayacaksınız.

Numara taşıma için ücret ödeyecek miyim ?

Geçmek istediğiniz operatöre bağlıdır. Ücretsiz olabilir.

Başvurudan ne kadar süre sonra yeni operatöre geçeceğim ?

Azami 6 gün içinde geçmiş olacaksınız.

Geçmek istediğim operatör benim adıma mevcut operatörle ne tür işlemler yürütecek ?

Geçmek istediğiniz operatör sizden aldığı başvuru formunu ve bilgileri mevcut operatörünüze doğrulama amacıyla elektronik ortamda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda bulunan Numara Taşıma Sistemi (NTS) üzerinden gönderecek. Bu sistemden verileri alan mevcut operatörünüz, bilgileri kontrol edip onay veya ret cevabını NTS üzerinden geçmek istediğiniz operatöre bildirecek.

Numara taşıma için başvurdum. Mevcut operatör ile abonelik sözleşmemi iptal ettirmek için ne yapmam gerekiyor ?

Numara taşıma başvurusu, aynı zamanda mevcut operatör ile olan sözleşmenizin iptali başvurusu niteliğindedir. Sizin iptal için mevcut operatörünüze gitmenize gerek yoktur. Taşıma işlemi gerçekleştiğinde, eski abonelik sözleşmeniz otomatik olarak iptal olacaktır.

Kullandığım telefon numarası başka biri adına kayıtlı. Kullandığım bu numarayı taşımak için başvuruda bulunabilir miyim ?

Başkasının adına kayıtlı bir numarayı taşımak için başvuramazsınız. Abonenin kendisi veya noter onaylı vekalet verdiği kişi başvurabilir.

Numara taşıma başvurusu sırasında isim değişikliği yapabilir miyim ?

Eğer numaranın sizin adınıza kayıtlı olmasını istiyorsanız, önce mevcut operatörünüze gidip aboneliği kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Bu işlem tamamlandıktan ve abonelik sizin adınıza yapıldıktan sonra, ilgili mevzuat çerçevesinde başka bir operatöre başvurabilirsiniz.

Başvuruda bulundum. Numaramın taşınmama ihtimali var mı ?

Numara taşınması talebinin reddine ilişkin kriterler aşağıda yer almaktadır:

a) Taşınması talep edilen numaranın başka bir aboneye ait olması,

b) Numarasını taşımak isteyen abonenin, mevcut işletmecisinden numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması,

c) Numarasını taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin, kimlik bilgisini ispat edemeyecek derecede yanlış veya eksik olması,

ç) Taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış ve devam eden taşıma işleminin bulunması,

d) Numarasını taşımak isteyen abonenin, mevcut işletmecisinde abonelik sözleşmesinin devrine veya iptaline

ilişkin yazılı talebinin bulunması,

e) Taşınma talebinde bulunan abonenin numaranın tahsisli olduğu işletmeci ile ilk abonelik sözleşmesini imzaladığı tarihten itibaren üç ay geçmemiş olması.

 

Numara taşıma işlemi sırasında haberleşme kesintisi olacak mı ?

Numaranızın eski operatörde kapatılması, yeni operatörde açılması işlemi sırasında ortalama 15 dakika kesinti olabilecektir.Yerel ağın paylaşıma açılması ve yalın DSL kapsamındaki coğrafi numara taşıma işlemlerinde ise bu süre ortalama 2 saattir. Söz konusu işlemin hangi saat aralığında yapılmasını istediğinizi başvuru sırasında dolduracağınız formda işaretleyeceksiniz.

Numara taşıma için başvurdum ama vazgeçmek istiyorum. Ne yapmalıyım ?

Numara taşıma için başvurmuş olduğunuz operatöre tekrar giderek başvurunuzdan vazgeçtiğinize dair iptal formu dolduruyorsunuz. Ancak, başvuru iptalini, geçmek istediğiniz operatörden size taşıma zamanı bildirimi gelmeden evvel yapabilirsiniz. Bu bildirim geldikten sonra vazgeçme hakkınız yoktur. Numaranız taşındıktan sonra, eski operatörünüze tekrar taşıma işlemi yapabilirsiniz.

Taşınan numaraları nereden öğrenebilirim ?

www.numaratasima.gov.tr adresinden numaranın hizmet aldığı operatörü öğrenebilecektir.

Artık numaradan hangi operatör olduğu anlaşılmayacak. Taşınan bir numarayı aradığımı nasıl anlayacağım ?

Şebeke içi iken taşıma sonrasında şebeke dışı olan numaralara yapılan aramalarda çağrı başlangıcında uyarı tonu verilecektir. Bu uyarı numaranın sizin abone olduğunuz operatörde olmadığını belirtecektir.

Bir numara için kaç defa taşıma yapılabilir ?

Halihazırda bir sınır yoktur. Ancak, gerekli olması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sınır konulabilecektir.

Faturalı veya ön ödemeli hat abonesi, başka bir operatöre ön ödemeli veya faturalı hat abonesi olarak taşınabilir mi ?

Evet.

Numaramı taşıdığımda kullanmadığım bedava kontörler, kampanyalar vb. yeni operatöre geçecek mi ?

Kullanmadığınız TL’ler (kontörler), numara taşıma işlemi akabinde geçiş yapılan işletmeciye transfer olmamaktadır. Ancak kullanılmayan kontörler tüketiciler tarafından eski işletmeciden talep edilebilmektedir.

Telefon numaramın benim rızam olmadan başka bir operatöre taşınması mümkün mü ?

Islak imzalı başvurunuz olmadan taşıma işlemi başlatılamaz. Sizin rızanız olmadan bir işlem yapılmış ise, bunun ispatı halinde taşıma işlemi ne aşamada olursa olsun iptal edilir. Taşıma işlemi gerçekleşmişse geri taşıma işlemi yapılır.

Verici işletmecinin numara taşıma sürecinde aboneyle irtibata geçip, aboneyi taşınabilirlik talebinden vazgeçirme imkanı var mı ?

Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği uyarınca, işletmeciler, numara taşıma işlemi sırasında elde ettikleri bilgileri, ilgili abonenin numara taşıma konusundaki talebini geri alması ya da bu talebi ertelemesi amacıyla kullanamaz.

Kullandığım telefonun abonesi olan kişi vefat etti. Bu durumda numarayı nasıl taşıya bilirim ?

Bu durumda, öncelikle ölen yakınınız için mahkemeden veraset ilamı alarak mevcut operatöre başvurmanız gerekmektedir. Buna göre mevcut abonelik sözleşmesi feshedilecek ve akabinde sizinle yeni bir abonelik sözleşmesi imzalanacaktır. Yeni abonelik yapıldıktan sonra, geçmek istediğiniz operatöre numara taşıma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Taşıma başvurusunda yaş sınırı var mı ?

Abonelik sözleşmesi imzalanırken kişinin reşit olması gerektiğinden 18 yaşından küçüklerin taşıma başvurusunda bulunma olanağı bulunmamaktadır.

Mevcut operatörümle süreli bir sözleşmem var. Bu durumda, sözleşme süresi sona ermeden başka bir
operatöre numaramı taşıyamaz mıyım ?

Mevcut operatörünüzle süreli bir sözleşme olması numara taşıma için engel değildir. İstediğiniz operatöre numaranızı taşımak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak, mevcut operatörünüzle olan söz konusu sözleşmede yer alan hükümler çerçevesinde yükümlülüklerinizi ayrıca yerine getirmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.